ეროვნული ჩემპიონატი ივანწმიდაშიც განახლდა - საჩხერის “ჩიხურამ” ბოლნისის “სიონს” უმასპინძლა. პირველი წრე ორივე გუნდისათვის დიდად წარმატებულ არ ყოფილა, განსაკუთრებით ქვემო ქართლელთათვის, რომლებიც სატურნირო ცხრილს ბოლოსწინა საფეხურზე იმყოფებიან.
რაც შეეხება “ჩიხურა”, მართალია, ისინი ცხრილში მერვე პოზიციას იკავებენ, მაგრამ კლუბისგან, რომელმაც გასულ წელს ევროასპარეზზე მართლაც ნორმალურად იასპარეზა, უფრო მეტს ელიან. თუმცა აქვე უნდა ვთქვათ ისიც, რომ მას შემდეგ საჩხერელთა შემადგენლობაში ბევრი ფეხბურთელი შეიცვალა, რაც გუნდს სტაბილურობაში აშკარად ხელს უშლიდა.
ჩემპიონატის განახლებას ორივე გუნდი მნიშვნელოვანი დანაკლისით შეხვდა. საჩხერლებს ტრამვების გამო ოდიკაძე, ღონღაძე და კუჭუხიძე აკლდათ, ხოლო ბოლნისელებმა დისკვალიფიკაციის გამო ფოფხაძე და სვანიძე მოსაკლისეს. სამაგიეროდ, ორივე გუნდში იყვნენ ლეგიონერები, რომელთაც დებიუტი ჰქონდათ ეროვნულ ჩემპიონატში.
მატჩის დებიუტში მასპინძლებს შეეძლოთ გატანა, როდესაც მერლანმა ბურთი უხეიროდ მოიგერია და იგი მანჯგალაძეს მიუვიდა. ეროვნებით ქართველმა, მაგრამ უკრაინის მოქალაქე მანჯგალაძემ ბურთი მერლანსაც და მოწინააღმდეგის კარსაც გადაატარა. მე-16 წუთზე ზემოიმერლებს ისევ ჰქონდათ დაწინაურების შანსი, როდესაც დობროვოლსკიმ და კორიფაძემ ხელსაყრელ მდგომარეობაში გაიყვანეს დეკანოიძე, რომელმაც კარის აღების რეალური შანსი გაუშვა და მეტოქის კარს ააცილა. ცოტა ხანში ტროიანოვსკი შეეცადა გატანას, მაგრამ მერლანი იყო მოწოდების სიმაღლეზე. მასპინძელთა გარჯამ შედეგი 31-ე წუთზე გამოიღო, რდესაც ტრაიანოვსკი-ჩიკვაიძე-მანჯგალაძის სამსვლიანი კომბინაცია ამ უკანასკნელის სადებიუტო გოლით დასრულდა. უმეთვალყურეოდ დარჩენილმა მანჯგალაძემ ერთი შეხებით შეძლო გატანა – 1:0. ტაიმის ბოლომდე გუნდებს საინტერესო აღარაფერი შეუქმნიათ. პირველმა ტაიმმა მთლიანად საჩხერელთა დომინანტობით ჩაიარა. ბოლნისელებს მატჩის ამ ნაწილში გატანის შანსი არ ჰქონიათ.
მეორე ნახევრის დასაწყისი კვლავ საჩხერელთა უპირატესობით წარიმართა და კორიფაძეს შეეძლო კიდეც გატანა, მაგრამ მერლანმა საჩხერელთა ნახევარმცველს არ გაატანინა. თანდათანობით სტუმრებმა ტერიტორიულ უპირატესობას მიაღწიეს, მაგრამ მათ საქმე საგოლე დარტყმამდე ვერ მიჰყავდათ.
სიტუაციის ასეთი განვითარების დრს საჩხერლებს კონტრშეტევების შანსი მიეცათ. კვლავინდებურად აქტიური გახლდათ კორიფაძე-მანჯგალაძის დუეტი. 82-ე წუთზე სწორედ ამ ფეხბურთელების გათამაშებული კომბინაცია მანჯგალაძის ეფექტური “მაკრატელათი” დასრულდა, მაგრამ ბურთი მირზა მერლანის ბრწყინვალე “სეივის” წყალობით არ გავიდა “სიონის” კარში. 87-ე წუთზე ბოლნისელებს ვეღარც მერლანმა უშველა, როდესაც კორიფაძეს გატანის შანსი მისცეს. “ჩიხურას” ნახევარმცველის გოლმა მატჩის ბედი საბოლოდ გადაწყვიტა – 2:0.
მატჩის ეპილოგში სტუმრები ვალდებულნი იყვნენ პრესტიჟის გოლი მაინც გაეტანათ, როდესაც ქვილითაიას შეცდომით ჭანკოტაძეს უნდა ესარგებლა, მაგრამ ზესტაფონიდან “სიონში” გადასულ ფეხბურთელს დარტყმა არ გამოუვიდა.
სოსო ფრუიძე (“ჩიხურა”) – “გამარჯვება ყოველთვის სასიამოვნოა. სათასო მატჩისაგან განსხვავებით, მობილიზება უფრო გვეტყობოდა. მეტოქეს გაცილებით აგრესიულად ვეთამაშეთ. შეტევაში ფეხბურთელებმა მეტი იმპროვიზაცია გამოავლინეს და ამან განაპირობა ჩვენი გამარჯვება”.
ლადო ბურდული (“სიონი”) – “რაც უცხოური შეკრებიდან დავბრუნდით, ხელოვნურსაფარიან მოედანზე ვვარჯიშობთ, აქ კი მძიმე გრუნტი იყო. თამაშითაც უკმაყოფილო ვარ და მსაჯობითაც. ხშირად ისინი ისეთ მომენტებში აჩერებდნენ, როდესაც გაგრძელება უფრო გახლდათ მიზანშეწონილი. ასეთი შეცდომები ორივე მხარის მიმართ იყო, თუმცა ტრადიციულად მასპინძლების მიმართ სიმპათია უფრო იგრძნობოდა”.
“ჩიხურა” – “სიონი” 2:0 (1:0)
22 თებერვალი. 14:00. ივანწმინდა. “ცენტრალური”. 200 მაყურებელი
“ჩიხურა”: ქვილითაია, კაშია, ლაშა ჭელიძე, ლუბჩაკი, დობროვოლსკი, კორიფაძე, დეკანოიძე (სარდალისვილი, 76), მანჯგალაძე (კაკაშვილი, 90), განუგრავა, ჩიკვაიძე, ტროიანოვსკი (მუმლაძე, 59).
“სიონი”: მერლანი, გურეშიძე, ცნობილაძე, გაფრინდაშვილი, საჯაია, ვიეირა, ქებურია (ლობჯანიძე, 46), ცხადაია (ჭანკოტაძე, 70), და სილვა (უგულავა, 46), გოგობერიშვილი, მიქაბერიძე.
მთავარი მწვრთნელი:
გოლი: 1:0 მანჯგალაძე (31), 2:0 კორიფაძე (87)
გაფრთხილება: ლუბჩაკი (42), ჩიკვაიძე (52), უგულავა (69), მუმლაძე (88), გოგობერიშვილი (90+2)
არბიტრი: ხვიჩა გაგნიძე (გორი)