18:50 | 26.09.2014 | ნანახია [] - ჯერ
ესაა “ცენტრალური”?!
ტურის ცენტრალური მატჩი გორში შედგა, მაგრამ სათამაშო კლასისა თუ სანახაობრივი თვალსაზრისით მას ცენტრალურს ნამდვილად ვერ უწოდებდი. არც ტემპი იყო მაღალი და არც საშემსრულებლო დონე. გააზრებული კომბინაციები იშვითად თამაშდებოდა და ფეხბურთელები ვერც ინდივიდუალური ოსტატობით დაიკვეხნიდნენ. ამიტომ, გასაკვირი არაა, რომ ორივე კართან მეტ-ნაკლებად სახიფათო მომენტები კანტიკუნტად შეიქმნა.
წლიდან წლამდე საქართველოს ჩემპიონატის დონე ეცემა და ასეთი სუსტი პირველობა, როგორიც მიმდინარე სეზონშია, აქამდე არ ყოფილა. განვლილმა შეხვედრამ კიდევ ერთხელ დაამტკიცა მარტივი ჭეშმარიტება, რომ ხარისხი რაოდენობაში არ გამოიხატება. უმაღლესი ლიგა გუნდების რაოდენობის 16-მდე გაზრდისთვის მზად არ იყო. ჯერ ჩემპიონატი კარგად არ “გახურებულა” და გუნდებს უამრავი პრობლემა აქვთ. იმ ფონზე, რომ სახელმწიფო ჯერჯერობით კლუბების დაფინანსებას არ აპირებს, სეზონის მსვლელობისას პრობლემები კიდევ უფრო მოიმატებს.
რაც შეეხება მატჩს, ტაიმის შუაწელში, მარჯვენა ფლანგიდან კუთხური თენგიზ წიქარიძემ ჩამოაწოდა, ომარ მიგინეიშვილი გამოსვლაზე შეცდა და გურამ ადამაძის თავურის შემდეგ, ბურთი კარს ასცდა. ერთ წუთში, გორელთა კარის მიმართულებით საჯარიმო დარტყმა დაინიშნა, რომელიც ლაშა თოთაძემ შეასრულა და გიორგი სომხიშვილმა ბურთი ხელებში დააფიქსირა.
ცოტა ხანში, წიქარიძემ მარცხენა ფლანგიდან მეტოქის საჯარიმოში მყოფი ბაჩანა არაბული მოძებნა, რომლის სახიფათო თავურმა მიზანს ვერ მიაღწია. “დინამოს” საპასუხო შეტევამ არ დააყოვნა - გიორგი პაპუნაშვილი მარჯვენა ფლანგიდან ცენტრისკენ შეიწია, ერთ მეტოქეს გასცდა და მისი დარტყმის მერე, ბურთი გვერდითი ძელიდან სომხიშვილს თავში მოხვდა, რის შემდეგ კუთხურზე გადავიდა. ტაიმის დასრულებამდე 5 წუთით ადრე, ლაშა შერგელაშვილმა შორი მანძილიდან “ჯარიმა” დაარტყა და სომხიშვილი ბურთს უპრობლემოდ დაეუფლა.
მეორე ტაიმი პირველზე ცუდი სანახავი აღმოჩნდა. “დინამომ” მეტოქის კართან სიტუაცია მას მერე გაამწვავა, რაც გივი ქარქუზაშვილმა ორი ყვითელი ბარათი მიიღო და “დილა” კაცნაკლული დარჩა, ძირითადი დროის დასრულებამდე ერთი წუთით ადრე საჯარიმოს ფარგლებს გარედან ოთარ კაკაბაძის მიერ დარტყმული ბურთი გვერდით ძელს მოხვდა. დამატებულ წუთებზე, “დინამომ” მარჯვნიდან კუთხური ჩამოაწოდა და გორელთა საჯარიმოში ბურთი დავით ჯიქიას მიუვიდა, რომელმაც არაზუსტად დაარტყა. მსაჯის სასტვენამდე რამდენიმე წამით ადრე პაპუნაშვილმა “გაისროლა” და ბურთი კარს გადასცდა.
დილა (გორი) – დინამო (თბილისი) 0:0
26 სექტემბერი. გორი. თენგიზ ბურჯანაძის სახელობის სტადიონი.
დილა: სომხიშვილი, ჯაფარიძე, ქარქუზაშვილი, ადამაძე, ხურცილავა, ფალავანდიშვილი, წიქარიძე (ახალკაცი, 71), რაზმაძე (კ), სეთურიძე, არაბული (ბერიძე, 63), მოდებაძე (ჭეჭელაშვილი, 89).
მთავარი მწვრთნელი: უჩა სოსიაშვილი.
დინამო: მიგინეიშვილი, თოთაძე, ნიკა ჭანტურია, შერგელაშვილი, ძარია (კ), პარუნაშვილი (საბა ლობჟანიძე, 67), ცინცაძე, პაპუნაშვილი, პაპავა, ჩირგაძე (დავით ჯიქია, 83), საბანაძე (კაკაბაძე, 78).
მთავარი მწვრთნელი: კახი გოგიჩაიშვილი.
გაფრთხილება: ჭანტურია (44), ქარქუზაშვილი (57), ძარია (74), მიგინეიშვილი (74), ქარქუზაშვილი (86), პაპუნაშვილი (89).
გაძევება: ქარქუზაშვილი (86).
მთავარი მსაჯი: გიორგი ყრუაშვილი.
1.
დინამო თბ.